Lago di Garda – jezioro położone w północnych Włoszech, to największe i najczystsze jezioro tego kraju. Położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Jego linia brzegowa to około 156 km. Daje to wspaniałą możliwość do zwiedzenia go w kilka dni, poruszając się po przepięknych miasteczkach usianych wokół, które jakby przycupnięte czekają na wizytę.

Włoskie jeziora polodowcowe należą do jednych z piękniejszych na świecie. Zapewne z tego powodu są ulubioną scenerią wielu filmów, a ich walory widokowe opisywane są od wieków w literaturze, stając się idealnym tłem dla niejednej pięknej historii.

Zwiedzanie miasteczek warto zaplanować na 3-4 dni, najlepiej w miesiącach pozaturystycznych czyli od września do marca. Liczyć się niestety trzeba, że górski klimat bywa zmienny, a jezioro zniknie nam z oczu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Opis wyprawy podzielimy na kilka części, które odzwierciedlą rzeczywiste przemieszczanie się wokół jeziora w podziale na poszczególne dni.


Lądowanie w Bergamo

Dogodnym lotniskiem, będzie Mediolan Bergamo. Stamtąd w zasadzie w około 60 minut dojedziemy do południowych miejscowości, które będą bazą wypadową dla kolejnych 3 dni.


San Zeno di Montagna

San Zeno di Montagna to maleńkie miasteczko z pięknym kościołem i wspaniałą pizzerią. Miasteczko jest położone na prawym wschodnim brzegu Gardy. Kilka niewielkich hoteli, prowadzonych często przez Austriaków lub Włochów będzie dobrym miejscem do znalezienia noclegu. Wspaniała włoska pizza w Mamma di Lucia przy Via Giuseppe Zanetti, 85/A, 37010 San Zeno di Montagna – polecamy.


Monte Baldo

50 minut autem dzieli Was od pięknego masywu górskiego Monte Baldo, który z wysokości 2218 metrów ukaże Wam panoramiczny obraz Lago di Garda zapierający dech. U szczytu Monte Baldo, w miejscowości Malcesine znajdziecie wiele parkingów, większość płatnych, tam zostawcie auto. Kierujcie się oznaczeniami naprawdę trudnymi do przeoczenia na Monte Baldo Cable Car. Na stronie przewoźnika więcej informacji o biletach i godzinach odjazdu wagoników na szczyt: .

WAŻNE: od 21 grudnia 2019 do 8 marca 2020 kolejka pracuje w godzinach: 8:00 – co pół godziny do 16:00. Ostatni zjazd kolejki ze szczytu Monte Baldo odbywa się o godzinie 16:45 Cena biletu z Malcesine na szczyt z obowiązkową przesiadką w San Michele to 19.00 Euro w obie strony w weekendy i święta, a w zwyczajne dni pracujące to 12.00 Euro. Bilet można podzielić i zdecydować się na spacer ze stacji San Michele, wówczas cena biletu jest mniejsza.


Pogoda nad Gardą

Pogoda na Gardą jest kapryśna. Przygotujcie naprawdę ciepłe ubrania, na górze w okresie jesiennym mamy około 0 stopni. Wszystko zależne jest zatem od dobrej pogody, która owszem na dole może być piękna, ale już po trzech minutach w nowoczesnej gondoli, która wwiezie Was na górę z jedną przesiadką, może okazać się, że Garda zniknęła.

Raz jest pięknie…
… a innym razem nie widać nic!

Alpaki

Na pocieszenie pozostaje nam spotkanie z uroczymi alpakami:)


Malcesine

A po powrocie okazuje się, że nie tylko garda nadal jest na swoim miejscu. Miejscowość Malcesine znajdująca się u podnóża szczytu zrekompensuje Wam każde niedogodności, a przy pięknej pogodzie będzie z kolei dopełnieniem wspaniałej wycieczki. Zobaczcie sami, jak klimatyczne jest to miasteczko.


Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie

Mieszkańcy żyją tu niespiesznie, znają się od zawsze. Stołeczek postawiony rano, służy do złapania oddechu pomiędzy przygotowaniem jednego i drugiego posiłku. A gdy nonna na nim przycupnie, zawsze znajdzie się jakaś amica do celebrowania dolce vita…


W kolejnych częściach:

Garda część druga: Limone Sul Garda i Riva del Garda

Garda część trzecia: Sirmione i Salo