Ostatni dzień roku. Jeśli ten nadchodzący wieczór postanowiliście spędzić wspólnie z dziećmi podpowiemy, jak zaplanować te niezapomniane i ostatnie już chwile 2019 roku.

Dla każdego wieczór sylwestrowy będzie miał zapewne inne znaczenie, warto więc zadbać, aby korzystając z wolnego czasu porozmawiać z dziećmi, co w zasadzie za chwilę się wydarzy. Dlaczego tyle uwagi przykładamy do tego dnia, mamy wolne w pracy, przedszkolu lub szkole. Świat mieni się kolorami wystrzelonych z wielkim hukiem petard. O co chodzi? Co żegnamy, co witamy?

Już przedszkolak będzie zaznajomiony z układem kalendarzowych świąt, zrozumie więc, że dziś świętujemy odchodzący Stary Rok. Zastanówcie się z dziećmi co chcielibyście, aby ten odchodzący rok zabrał ze sobą, co nie jest Wam już potrzebne, czego nie chcecie zabierać do nowego roku. Za co jako rodzina możecie wspólnie podziękować, co było trudne lub smutne i nie chcecie, aby to wydarzyło się lub było kontynuowane w Nowym Roku. Zadziwiające i bardzo cenne są rzeczy jakie mówią wtedy dzieci. Może nie chcą zabierać ze sobą kłótni z bratem lub siostrą, a może nie chcą zabrać już za małego rowerka biegowego lub smoczka:) A czego ty nie chcesz zabierać? To idealny moment na taką rozmowę, podsumowania i przemyślenia.

Porozmawiajcie też o wszystkim tym co chcecie zabrać, co Wam się udało, co było miłe i wspaniałe? Stwórzcie wspólnie mapę marzeń Waszej rodziny. Jak to zrobić?

Mapa marzeń

Weż duży kawałek brystolu, rozłóż go na podłodze

Przynieś tyle kolorowych gazet ile znajdziesz

Wspólnie wybierzcie obrazki przedstawiające Wasze marzenia, mogą to być podróże, przedmioty, zabawki, ale i zdjęcie przedstawiające rodzinę przy kominku, czy też kubek aromatycznej gorącej kawy, którą planujecie wypijać w ciszy zaraz po przebudzeniu. A może będzie to asana z jogi kundalini, którą zamierzacie zacząć ćwiczyć? Pomysłów może być tu wiele. Nie ma żadnych ograniczeń.

Kiedy uznacie, że na Waszej mapie jest już wszystko co chcecie, aby się wydarzyło, wspólnie umieście ją w dobrym miejscu, takim, które widoczne jest dla wszystkich Was najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Im częściej patrzymy na coś co jest piękne, co chcemy, aby się wydarzyło, tym bardziej powodujemy, że to się po prostu wydarzy. W nowym roku będziecie stale zerkać na Wasze marzenia i przekonacie się, jak szybko zaczną się one spełniać.

Teraz czas na posiłek. Przygotujcie go wspólnie. Podzielcie się rolami. Kto będzie kucharzem, kto kelnerem? Kto zadba o odświętny wystrój stołu, kto przygotuje karteczki z imionami? Stwórzcie posiłek zdrowy, pożywny, dający dobrą energię.

Po posiłku może czas na tańce? Szybka playlista dobra dla każdego domownika. I do zabawy.

Małym dzieciom nie warto przedłużać tego wieczoru. Rozregulowanie rytmu dobowego generuje więcej szkody niż pożytku. Nic się nie stanie, gdy pożegnacie Stary Rok kolo 22.00 i po protu położycie dzieci spać. A sami być może zabawieni rozmową doczekacie do północy, a może i nie…

Jutro i tak wszyscy obudzimy się w Nowym Roku 2020. Niech będzie on dla nas dobry, pozytywny i zdrowy, niech będzie rokiem miłości i wdzięczności dla nas wszystkich i dla naszej planety.