Walentynki

Święto 14 lutego, kiedyś zupełnie nieznane, dziś coraz bardziej komercyjne. Czy wiedzieliście, że obecnie są one jednym z tych dni w handlu, kiedy obroty sklepów szybują niebotycznie w górę? Są umiejscowione w kalendarzu w takim miejscu, które przełamuje okres pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą.

A czym dla Was jest to święto? Jak je obchodzicie? Jako para, czy może jako cała rodzina z dziećmi?

Św. Walenty jest patronem zakochanych:) Ale Walentynki, które zaczęliśmy w Polsce obchodzić w latach 90-tych wzbudzają różne uczucia. Mężczyźni czasem przymuszeni do uczestniczenia w tym marketingowym święcie, opornie podchodzą do kolacji przy świecach, walentynkowego menu i wymuszonego prezentu, “bo tak trzeba”, “bo wszyscy świętują”.

Młodzież jest również podzielona w odbiorze tego święta. Dla niektórych osób jest to idealny moment, by swoje skryte uczucia do wybranki serca wyrazić, dla innych koszmar wszechobecnego obnoszenia się ze swoją popularnością. Skrajność.

Jak i czy w ogóle świętować ten dzień z dziećmi?

Walentynki z dziećmi

Czy pamiętacie nasz wpis o sposobach spędzenia sylwestrowego wieczoru w inny sposób? klik
Dziś o Walentynkach w rytmie slow.
Odrzućmy każde “trzeba”, “wypada” i “muszę”. Skoro taki dzień w kalendarzu jest, sprawmy, by był on dla nas po prostu wyjątkowy. Niech ten dzień będzie wspólnym spotkaniem z przyjaciółmi, dziadkami czy dziećmi. Niech będzie on dniem pełnym dobrych, pozytywnych uczuć. Sprawmy, by ktoś tego dnia prawdziwie poczuł się doceniony, lubiany, kochany. Mamy pełne przyzwolenie na wyrażanie miłości tego dnia, więc korzystajmy:)

Doskonałym i od lat praktykowanym sposobem na ciekawe i miłe spędzenie tego dnia jest świętowanie go jako “Dnia przyjaciela” W naszych przedszkolach spędzamy ten dzień na wspólnej zabawie, ale też na poświęceniu chwili, by powiedzieć sobie, np. za co lubimy daną koleżankę czy kolegę. Dzieci wyrażają to w niezwykły i wyjątkowy sposób, zazwyczaj jesteśmy tym wzruszeni, gdyż jest to szczere, prawdziwe i naturalne. Nie pozostaje nam dorosłym więc nic innego, jak kolejny raz uczyć się od dzieci. Spróbujmy 🙂 Poniżej sposoby na wyjątkowe spędzenie tego dnia.

Walentynkowe mindfulness

Zaproś do swojego domu przyjaciół, może takich których dawno nie widziałeś, a może tych którzy są dla Ciebie najważniejsi. Nie sil się na wystawne przyjęcie, dobre uczucia nie wymagają wyjątkowej oprawy, wystarczy coś od serca, coś prawdziwego. Wraz z dziećmi i przyjaciółmi umówcie się na wspólnie przygotowany posiłek. Tak wiemy, w naszym kraju to nadal “Nie wypada” zaprosić gości do pustego stołu. My uważamy, że lepiej zaprosić ludzi do swojego serca, a jedzenie przygotuje się w zasadzie samo. Więc proponujemy włoski styl, lekko chaotyczny z dużą ilością śmiechu, gwaru, uważności i pysznego jedzenia.

Serdeczny chaos i prostota, to kwintesencja sympatii i miłości

Poproś dzieci o przygotowanie karteczek z imieniem gościa, które postawicie na stole. Może uda się takie karteczki spersonalizować? Ciocia Kaja – serdeczna i zawsze w dobym humorze, ciocia Magda – miła i zawsze ze wspaniałym ciastem, itd. Każdemu coś wyjątkowego i miłego. Wszelkie dekoracje stołu pozostaw dzieciom. Być może sztućce nie będą poukładane w zgodzie z konwenansami, ale dziś przecież nie o to chodzi.

Sami zajmijcie się przygotowaniem wspólnego posiłku. Polecamy przepis prosty, genialnie pyszny i wspaniale włoski. Dodatkowo przepis na deser, który przygotujecie szybko jeszcze przed daniem głównym, bo potrzebuje on chwili w lodówce.

Składniki:
dwa opakowania serka mascarpone (2x250g)
– dwie tabliczki mlecznej czekolady

Roztop czekoladę w kąpieli wodnej. Ubij mascarpone ręcznym mikserem. Powoli dodaj roztopioną mleczną czekoladę. Całość przełóż do pucharków. Schłodź w lodówce.

A teraz danie główne:

Składniki:
– 2 ząbki czosnku
– 1 litr passaty pomidorowej
– 1 opakowanie włoskiego makaronu spagetti
– oliwa z oliwek
– świeża bazylia
– parmezan
– sól, pieprz

Na lekko rozgrzanej oliwie podsmaż delikatnie czosnek przeciśnięty przez praskę. Uważaj, by się nie przyrumienił. Zalej całość passatą pomidorową, dodaj sól i pieprz do smaku. W dobrze osolonej wodzie ugotuj makaron. Polej odcedzony makaron sosem pomidorowym. Posyp całość listkami świeżej bazylii oraz startym parmezanem. Podawaj od razu.

Sos jest uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Błogość po jego zjedzeniu jest czymś magicznym.

W oczekiwaniu na danie główne zjedzcie sobie jakąś chrupiącą bagietkę polaną doskonałą oliwą. A później już tylko usiądźcie i bądźcie. Nie silcie się na przemowy, zobaczcie, czasem uczucia nie wymagają słów. Jasne jest, że wszyscy zebrani przy tym stole są dla siebie wyjątkowi. A jeśli dla kogoś to będzie za mało, skorzystajcie z zabawy “karteczkowej”

Przygotujcie małe karteczki i dużo mazaków lub kredek. Na odwrocie kartki napiszcie imię osoby, której chcecie coś miłego powiedzieć. Na drugiej strony macie miejsce na Wasze wyznanie 🙂 Wrzućcie wszystkie karteczki do jednego pojemnika i po kolei czytajcie. Dzieci uwielbiają tą zabawę, a to co tam piszą lub rysują jest niesamowicie wyjątkowe.

Spędźcie cudownie ten dzień. Życie jest ulotne i kruche, nie warto być oszczędnym w wyrażaniu dobrych uczuć.

Miłość jest bowiem jedynym uczuciem, które się mnoży, gdy się je dzieli!