„Przemiana zwykłej kuchni w kuchnię zero waste nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Potrzebna jest zmiana organizacji i trochę poszukiwań, ale gdy wdrożycie system, a cała rodzina nauczy się go obsługiwać, okaże się że to bułka z masłem”. Ale czy na pewno? Bea Johnson, o której dokonaniach na rzecz zminimalizowania odpadów we własnym domu pisaliśmy tutaj, uważa, że to proste. Sprawdźmy zatem, jak dobrze i w zgodzie z zasadami ekologii zorganizować naszą kuchnię, w naszym kraju.

organizacja, kuchnia
Dobra organizacja to podstawa

Na początku ustalmy pewne zasady. Czym kierować się, by nasz kuchnia stała się przyjazna środowisku? Powtórzmy ogólne zasady zaroodpadowego domu:

Odmawiaj
Ograniczaj
Użyj ponownie
Przetwarzaj
Kompostuj

Dziś skupimy się na ogólnym przeglądzie naszej kuchni. Czy myślicie, że wszystko co się w niej znajduje jest nam naprawdę potrzebne?


Jaką funkcję w Waszym domu pełni kuchnia?

W każdym włoskim domu, kuchnia jest jego sercem. W Polsce chyba też, prawda? Coraz częściej w kuchni nie tylko gotujmy, ale też dyskutujemy, odrabiamy lekcje i przyjmujemy gości. Powinna więc być ona miejscem pełnym ciepła, ale i porządku i przede wszystkim dobrej organizacji.


Cel

Ustalmy, że naszym dzisiejszym celem będzie takie zorganizowanie naszej kuchni, by stała się ona miejscem, gdzie przygotowujemy zdrowe posiłki dla naszej rodziny w szybkim i sprawnym tempie, a pozostały czas przeznaczamy na wspólne rozrywki z domownikami. Z góry przepraszamy wszystkich zwolenników 24 godzinnego rosołu, czy 12 godzinnej babki drożdżowej. Dziś jesteśmy bardziej Nigella Lawson-Expresowo. Na długie gotowanie przyjdzie czas 🙂

Zdrowo, smacznie i razem

Zero waste służy przede wszystkim oszczędności czasu. Wiemy co gdzie mamy, łatwo po to sięgamy, a to bezpośrednio przekłada się na oszczędność czasu podczas gotowania. Zastanówmy się zatem co kryją nasze szafki.

„Przydasie”

Czy to zwięrzęta, czy może artykuły spożywcze? „Przydasie” to zazwyczaj zbędne przedmioty zlokalizowane w najdalszych i najgłębszych zakątkach naszych szafek. Jeśli Wasza kuchnia zorganizowana jest w tradycyjny sposób, czyli szafkowy, jeśli w przyszłości będziecie mieli taką możliwość, wymieńcie koniecznie póki na szuflady. Tylko wtedy możecie w pełni korzystać z całej przestrzeni, a mała kuchnia okazać się może olbrzymią, bo dobrze zorganizowaną. Nasza ulubienica  Bea Johnson stworzyła świetny kwestionariusz, za pomocą którego w łatwy sposób możemy rozpocząć dobrą organizację naszej kuchni. Zobaczcie sami. A kwestionariusz do pobrania znajdziecie tutaj

Organizacja kuchni zero waste – KWESTIONARIUSZ

1. Czy to spełnia swoją funkcję? Czy nie jest przeterminowane?

2. Czy używam tego regularnie?

3. Czy to nie jest kolejny egzemplarz?

4. Czy to nie zagraża zdrowiu mojej rodziny?

5. Czy nie trzymam tego z poczucia winy?

6. Czy trzymam to, bo „każdy to ma”? Czy to oszczędza mój czas?

7. Czy ta rzecz zasługuje, bym poświęcała czas na jej mycie?

8. Czy mogę inaczej wykorzystać to miejsce?

9. Czy to może być użyte ponownie?

Jeżeli trzymany przez Ciebie w dłoni przedmiot nie spełnia wymagań kwestionariusza, oddaj go lub sprzedaj. W każdym razie usuń go ze swojej kuchni, by zyskać więcej przestrzeni i lepszą organizację. Przy okazji tych porządków sprawdź i przemyśl jakie produkty zawierają Twoje szafki. Czy są one zdrowe? Jak są zapakowane? Często ze zgrozą zdajemy sobie sprawę, że ilość plastiku w naszych szafkach to spory kontener na śmieci. Niestety. Te porządki mogą być podstawą do nowego otwarcia, do lepszych decyzji na kolejnych zakupach. Może zdecydujesz się kupować ryż na wagę lub przynajmniej w papierowym kilogramowym opakowaniu bez foliowych woreczków? To na pewno będzie krok w dobrą stronę. Samo gotowanie ryżu lub kaszy w plastikowym woreczku wydaje się tragicznym pomysłem dla naszego zdrowia. Nie mówiąc już o pseudowygodzie.


Gotowanie

Według profesjonalnych kucharzy nasza kuchnia powinna zawierać urządzenia proste, łatwe w obsłudze i myciu. Mocno pokrywa się to z ideą zero waste. Oto lista rzeczy wystarczających dla kuchni domowej standardowej polskiej rodziny 2+2, a nawet 2+3 😉

Talerze – 12 sztuk
Kubki plus szkło – 6 +6
Sztućce – komplet na 12 osób
3 patelnie w różnych rozmiarach
Salaterki – 3 sztuki
Formy do pieczenia ciasta – 2 sztuki
Chochla, łopatka, szczypce kuchenne, drewniana łopatka, ubijaczka ze stali nierdzewnej
Deska do krojenia
Noże
Durszlak, sitko, tarka, lejek, waga, młynek do pieprzu, rękawice kuchenne
Blender wielofunkcyjny

I to tyle.
Zrób pierwszy krok. Zobacz, jak funkcjonuje Ci się w nowym wydaniu Twojej kuchni.