Obecnie dysponujemy większą ilością wolnego czasu, prawda 🙂 ? Pokażę Wam zatem, jak zorganizować Waszą łazienkę w stylu zero waste. Wykorzystajmy dobrze ten czas, a przy okazji dobrze się bawmy.

Jeśli jeszcze nie udało Wam się przystosować kuchni do ekologicznego stylu życia, zachęcam do zerknięcia tutaj, Zero waste – jak zorganizować kuchnię

A dziś łazienka w stylu zero waste

Łazienka w stylu zero waste
Łazienka to miejsce bliskie naturze, łatwo więc kontynuować ten wątek

Jak zorganizować łazienkę w stylu zero waste

Zacznijmy od kilku pytań na początek. Pomogą nam one wybrać rzeczy, które mają z nami pozostać. Inne oddaj koleżance, sąsiadce lub zużyj jak najszybciej.Trzymając w dłoni dany przedmiot, mając wiadro na odpadki w drugiej, zaczynamy odpowiadać na powyższe pytania.

Funkcja

Grzebień z wyłamanymi zębami, balsam na wielkie wyjście, który czeka na nie już 3 rok :-), stare lekarstwa, które trzeba oddzielić i oddać do apteki. Każdą rzecz sprawdź pod kątem zadawanego pytania

Regularność

Choć nie jestem zwolenniczką gromadzenia rzeczy, mam sporo próbek, które dostaję w czasie różnych podróży. Mam je i uwielbiam te miniaturowe luksusy. I nie używam ich regularnie, bo zabieram je w kolejną podróż, gdy nie korzystam z bagażu nadawanego. Ale jeśli przestają się mieścić w pudełku, to znak, że czas je rozdać. Dzielę się dobrem, a mam kilka chętnych koleżanek zawsze, wszyscy są więc zadowoleni. SPrawdźcie, czy w zakamarkach szafek macie coś co używacie rzadko, może komuś jest to bardziej potrzebne? Unikajmy przeterminowania kosmetyków, bo wtedy ich przeznaczenie jest jednoznaczne, kosz.

Kolejny egzemplarz

Trzeci grzebień, dwudziesta gumka, siódma kosmetyczka. Sprawdź na czym stoisz. W tych porządkach chodzi właśnie o to, żeby wiedzieć ile czego mamy. Zapewniam, że znajdziecie rzeczy, o których istnieniu już dawno zapomniałyście. To pozwoli na lepsze decyzje w przyszłości.

Zdrowie mojej rodziny

Z jakich składników wytworzono kosmetyk. Moim wielkim odkryciem był fakt, jak bardzo naszpikowane chemią są kosmetyki dla dzieci. Byłam zdruzgotana, bo naiwnie ufałam, że światowej sławy marki, dbają zgodnie z reklamą o zdrowie dziecka. Okropność. Sprawdzajcie opis i działanie na nasze zdrowie najpopularniejszych substancji chemicznych dodawanych do kosmetyków. Jest to lektura niezwykle trudna.

Bambusowe szczoteczki
Bambusowe szczoteczki, całkowicie biodegradowalne

Poczucie winy

Moje ulubione 🙂  Zawsze znajdowałam wymówkę: a bo dostałam ten krem od przyjaciółki, a tą kosmetyczkę od babci. Koniec. Jak nie używam oddaję, komuś na pewno się przyda, a może odwiedzie od zakupu i rzecz będzie skutecznie wykorzystana, a środowisko ochronione

Czy trzymam to „bo każdy to ma”

Tak, jak nie mieć lokówki, skoro raz w roku potrzebuję zrobić sobie właśnie loki 🙂 A teraz nie mam już tego problemu. Oddałam lokówkę w dobre ręce. Jest używana codziennie i już.

Czy ta rzecz zasługuje ….

Każdy bibelot łapie kurz, niestety. Szkoda na to czasu. Ja usunęłam wszystko. Jedyne co zostawiam to kwiaty, potrzebują chwilę uwagi, ale to co dają jest nieporównywalne, więc pięknie rosną.

Czy mogę inaczej wykorzystać to miejsce

Po oczyszczeniu mojej łazienki z kosmetyków, które jak się okazało są zupełnie nieprzydatne, mam tyle miejsca w szafkach, że jeśli dane mi będzie remontować kiedy mieszkanie, mogę spokojnie zrezygnować z połowy szafek. Niesamowite.

Czy mogę tego użyć ponownie

To punkt który dotyczy wszystkiego co jest jednorazowe. Rezygnuję z tego.


Ekologiczna łazienka
Jak dla mnie brakuje tylko kwiatka:)

Spróbujcie przejść przez tą listę. Sami zobaczycie ile rzeczy zupełnie nie potrzebujemy. Dla ułatwienie lista w wersji do druku Organizacja zero waste – KWESTIONARIUSZ

Zasady zero waste w łazience

Warto wybierać rzeczy ekologiczne, biodegradowalne lub wielorazowe. Piękny sklep znajduje się w moim Trójmieście, tam znajdziecie wiele wspaniałych rzeczy do łazienki i nie tylko Avocado Vegan Shop

Moją kluczową zasadą w zerowastowym życiu jest unikanie plastiku. Na początku było to trudne, ale teraz idzie nam coraz lepiej. Szampon w kostce? Mydło w kostce? Pasta w szklanym słoiku, wielorazowe waciki kosmetyczne z włókna bambusowego do prania, to rzeczy które zagościły w naszym domu na stałe. Jest tych produktów coraz więcej i można wybrać swoich ulubieńców. Hitem są dezodoranty w tekturowym opakowaniu lub w szkle. Wiele produktów opisuje na swoim blogu Kasią Wągrowska, zajrzyjcie tam po wnikliwe porady, ona zajmuje się tym dłuższy czas, jest więc o czym poczytać ograniczamsie.pl

A teraz do dzieła. Zobaczycie o ile przyjemniej się poczujecie dbając o planetę, która wysyła nam naprawdę jasne sygnały, że to najwyższy czas byśmy zabrali się do pracy.

Powodzenia…

Marta