Człowiek, to jedyny ssak, który pije mleko pochodzące od innego ssaka, ale czy to mleko jest dla nas zdrowe? Kiedy usłyszałam to zdanie byłam jeszcze daleko w moim zdobywaniu wiedzy o przyczynach różnych chorób u dzieci.

Znana akcja polskich celebrytów „PIJ MLEKO BĘDZIESZ WIELKI” min. Kayah, Bogusław Linda czy Krzysztof Hołowczyc spotkała się z ogromną aprobatą społeczną. Akcja, tóra została wymyślona w jednej z warszawskich agencji reklamowych, na zlecenie koncernów mleczarskich, miała propagować picie mleka wśród dzieci. Została ona wymyślona przez niezwykle kreatywnego wegetarianina, który notabene nie karmi swoich dzieci mlekiem, gdyż wie, jak bardzo krowie mleko nie jest zdrowe;-)

Akcja

skierowana była do dzieci. Stad zaangażowanie osób ważnych z uwagi na swoje dokonania muzyczne, aktorskie czy sportowe, gdyż to oni tacy silni i wspaniali byli dla dzieci wzorem do naśladwania. Skoro oni piją, to dzieci też zachciały pić. I uwierzyły w to, że pijąc mleko, będą tak samo świetni. Akcja okazała się sukcesem koncernów mleczarskich. Ilość spożywanego mleka bardzo wzrosła. Ale prócz tego wydarzyło się coś więcej. Odzew osób, które mają szeroką wiedzą z zakresu medycznego, a nie są zrzeszeni w koncernach mleczarskich, czyli mogą mówić prawdę, był ogromny. Zaczęła się debata społeczna, która w jasny sposób pokazała, że mleko krowie, szkodzi człowiekowi. Kontrakcja rozpoczeła się na mniejszą skalę, ale nie uszła uwadze osób, dla których zdrowie jest bardzo ważne „PIJ MLEKO BĘDZIESZ KALEKĄ”. Mocne, ale prawdziwe.

Piękny obrazek. Ale czy mleko jest dla nas zdrowe?

Kilka faktów poniżej:

MLEKO KROWIE MLEKO LUDZKIE
BIAŁKO 4 g 1,2 g
TŁUSZ 3,5 g 4,0 g
WĘGLOWODANY 4,9 g 9,0 g
WAPŃ 118 mg 33 mg
FOSFOR 97 mg 18 mg
SÓD 50 mg 16 mg

Przyjrzyjcie się dokładnie. Liczby pokazują tak mocne różnice, jakie widzimy patrząc na wielkość cielaka i wielkość noworodka. I wszystko gra.


Opis

Białka

w mleku kroiwm mamy 3 razy więcej, gdyż zapotrzebowanie na nie u cielaka mającego już po kilku godzinach od urodzenia samodzielnie stać, jest niezwykle ważne. Aby podwoić swoją masę urodzeniową cielak potrzebuje 47 dni, a noworodek 18 dni. Wszystko się zgadza.

Co ciekawe w mleku kobiecym ilość białka zmniejsza się wraz z upływem czasu, gdyż spada na nie zapotrzebowanie u dziecka, które rozwija się harmonijnie. Jest to piękny system zaspokajania potrzeb dziecka i oczywistym jest, że mleko matki jest dla dziecka zdrowe. Dzieci dokarmiane mlekiem krowim, spełnią reklamowe hasło, staną się bowiem większe, niż powinny być w danym okresie rozwoju. Ich ciało szybciej urośnie, gdyż dawka skłądników jest dostosowana do dziecka krowiego, a nie ludzkiego. Nie będzie to jednak rozwój prawidłowy, gdyż za wzrostem ciałą nie podąży rozwój intelektualny. Dzieci takie są narażone na choroby serca, artretyzm, alergie i zaburzenia zachowania oraz nastroju, gdyż ich rozwój został w sztuczny sposób przyspieszony w jednym z aspektów. Ponadto krowie białko jest obciążające dla organizmu człowieka, doprowadzając do wielu alergii.

Tłuszcz

to jedyny składnik mleka krowiego, który po odparowaniu wody i usunięciu ściętego w procesie gotowania białka stworzy znane od setek lat w Chinach masło ghee. Jego właściwości opiszę w osobnym wpisie, gdyż jest ich tak wiele, że warto poświęcić temu oddzielny wpis. Mamy więc pozytyw mleka krowiego, pod warunkim odpowiedniej obróbki termicznej.

Cukier

zwany laktozą jest najczęściej nietolerowanym składnikiem mleka. Stą powstanie produktów bez tego składnika. Nie są one jednak mniej szkodliwe, gdyż pozostają pozostałe składniki, a sam proces pozbycia się laktozy z mleka jest kolejnym chemicznym procesem, jakim mleko zostaje poddane.

Wapń

jest ważnym skłądnikiem budulcowym, ale jego ilość w melku krowim jest ogromna. Człowiek nie potrzebuje go w takiej ilości, a chcąc je uzupełnić z powodzeniem możemy stosować nasiona słonecznika, suszone figi, orzechy brazylijskie czy tofu.

Fosfor

to on jest przyczyną odwapnienia kości, co skutkuje osteoporozą. Mamy więc kolejny dowód na to, iż picie mleka nie tylko nie wspomaga wzrostu naszych kości, lecz jedynie nabudowuje masę na coraz słabszych i sitkowatych kościach.

Mleko przemysłowe to kolejna historia, którą niestety stworzyliśmy sobie sami. Zawiera ono dużą ilość bromu, który blokuje czynność tarczycy, co pokazuje związek zachorowań między innymi na Hashimoto u osób spożywającyh mleko.

Proces homogrnizacji mleka w fabrykach, powoduje rozbicie kuleczek tłuszczu na tak małe, iż zostają one wchłonięte przez nasz układ krwionośny uszkadzając go, co w dalszej drodze prowadzi do chorób krążenia.


Objawy szkodliwości picia mleka u dzieci

Jeśli Twoje dziecko:

  • często ma katar, mimo braku innych objawów przeziębienia
  • miewa zapalenia ucha
  • ulewa
  • kaszle
  • ma wysypki
  • biegunki
  • zaburzenia nastroju oraz zachowania

ogromnie prawdopodobne jest, iż jest w grupie dzieci, które zdrowo zareagowały na mleko niedostosowane do potrzeb człowieka, czyli że mleko krowie mu szkodzi.


Obawy

Dlaczego tak trudno nam podjąć decyzję o wycofaniu z diety całej rodziny mleka krowiego? Przyczyn jest kilka.
Jedną z nich jest głęboko zakorzenione w nas przeświadczenie wpajane nam od lat najmłodszych, że mleko jest zdrowe. Wiemy już, że nie jest zdrowe dla człowieka.
Kolejne to piękne skojarzenia mleka z różnymi obrazami zapisanymi w naszej pamięci 🙂

 

Absolutnie piękny i apetyczny obrazek, prawda?

Często umiemy gotować jedynie z użyciem produktów mlecznych. Na przykład zupy mleczne na śniadanie, naleśniki, śmietana jako dodatek do wielu potraw, pierogi z twarogiem. To często nasze smaki z dzieciństwa. Pamiętajmy jednak, że mimo, iż skład mleka i wtedy nie był dla nas korzystny, to mleko wiejskie nie miało przynajmniej tak dużej ilości chemikaliów, jak to które możemy kupić obecnie.
Mleko dostarcza wapnia dla mocnych kości. No rety, nie! Ono niszczy nasze kości doprowadzając w późniejszych latach do osteoporozy.

Prawda

Sami widzicie, każda zmiana rodzi obawy. Ale tylko zmiana powoduje rozwój. Chwila na przeorganizowanie i jesteśmy po dobrej stronie, która pomoże naszej rodzinie zdrowo funkcjonować. Zastępując mleko krowie mlekiem roślinnym, dodatkowo stosując zasady Kuchni Pięciu Przemian lub Ajurwedy, wzmacniamy nasze dzieci i siebie. Więcej informacji w tym temacie znajdziecie w artykule Dlaczego dzieci chorują?

Przekonajcie się sami, jak Wasze zakatarzone dziecko zacznie zdrowieć i rosnąć po odstawieniu mleka.

Obserwuję to u moich dzieci, które od lat nie piją mleka, ale też u dzieci w przedszkolach, które korzystają z diety bezmlecznej lub wegetariańskiej.  Są tymi, które w przedszkolu są najczęściej 🙂

Spróbujcie sami.

Jestem ciekawa Waszych spostrzeżeń.

Marta:)

Bibliografia:

Z daleka od mleka