Czy czytasz ten artykuł na swoim komputerze z plastikową klawiaturą?
A może na telefonie z obudową z tworzywa sztucznego? Czy możesz rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć 5 rzeczy, które nie zawierają plastiku? Trudne prawda? No właśnie, plastik jest w zasadzie wszędzie. Ostatnie odkrycia załogi badaczy Arctic Sunrise dowodzonej przez Granta Oakes’a dowodzą, że plastik znajduje się nawet w dziewiczych wodach Oceanu Antarktycznego. Szokujące!

Sam w sobie plastik nie musi być zły, problem zaczyna się jednak wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że plastik nas zalewa, gdyż nie znika. Do dziś nie wymyślono sposobu na jego skuteczną utylizację, a recykling stanowi jedynie kilka procent jego produkcji. Produkujemy go stale od 111 lat, ale nie wiemy, jak sprawić, by zniknął. Prognozuje się, że w 2050 roku w morzach i oceanach znajdziemy, więcej plastiku niż ryb!

Żeby zdać sobie sprawę z wagi problemu i absolutnie koniecznej naszej aktywności, by zająć się problemem, zerknijcie na fakty poniżej:

  • 120 miliardów plastikowych butelek produkuje rocznie Coca-Cola
  • 330 milionów ton plastiku produkujemy rocznie na całym świecie
  • 12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia rocznie do oceanów
  • 450 lat rozkłada się w morzy plastikowa butelka
  • co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów

Ile plastikowych śmieci wytwarzasz Ty lub Twoja rodzina każdego dnia?

Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Prowadząc jednoosobowe gospodarstwo domowe, zużycie plastiku można w bardzo prosty sposób wyeliminować. Świadome zakupy, zamienniki produktów jednorazowych na wielokrotnego użytku i jesteśmy po dobrej stronie mocy.

Problem pojawia się, gdy na świat przychodzą dzieci. Samo zużycie w zasadzie nierozkładalnych pieluch jednorazowych jest w liczbach porażające. Smoczki, butelki, a w dalszym etapie życia cała masa plastikowych zabawek są ogromem naszej odpowiedzialności za Ziemię, na której wspólnie żyjemy.

Świat intensywnie zainteresował się problemem, który czy tego chcemy czy nie, dotyczy nas wszystkich. Można udawać, że nie dotyczy to nas i przecież ta jedna butelka wody w butelce z plastiku niczego nie zmieni, ale można też zmienić podejście na takie, które świadomie pozwoli nam podjąć lepsze decyzje przy zakupie kolejnego napoju. Bo właśnie ta kolejna butelka zakupiona przez nas – zmienia wiele.

Zróbmy eksperyment. Sprawdź ile plastikowych śmieci wytwarzasz w ciągu jednego tygodnia. Postaw w kuchni odpowiednie pojemniki (jeśli jeszcze ich nie posiadasz, to dobry moment, aby uporządkować tą sprawę). Nad blatem w kuchni powieś tabelę z zasadami segregacji i zacznij swoją przygodę z dbaniem o swój dom – Ziemię.

Kiedy zaczynamy poszerzać swoją świadomość, zaczynamy zauważać ile naszego udziału jest w zanieczyszczeniu planety. Ile kilogramów niepotrzebnych odpadów wytwarzamy w naszych domach niczym zbieracze przynosząc siatki z zakupami, a potem wynosząc worki ze śmieciami. Zabawa w dom? Niesamowite.

Na naszym portalu rozpoczynamy cykl artykułów, które pozwolą na uporanie się z prawidłową i odpowiedzialną organizacją domu, by z czystym sumieniem wytwarzać mniej śmieci. Niczym Bea Johnson, która wraz ze swoją 4 osobową rodziną w ciągu całego roku wytwarza 1 słoik odpadów. Trudne, ale jednak możliwe. Obniżmy poprzeczkę na początek, od czegoś trzeba zacząć. Poniżej pierwsze kroki:

  • kup siatkę płócienna, pojemną na tyle, by spokojnie pomieścić codzienne zakupy, noś ją stale przy sobie i za wszelką cenę unikaj brania wciskanych na każdym kroku reklamówek – plastikowych siatek, które oceaniczne zwierzęta uważają za swoje pożywienie gwarantując sobie rychłe kłopoty…
  • zorganizuj butelkę – bidon, noś ją zawsze przy sobie, unikając kupowania wody butelkowanej, której plastik, jak zbadano przenika do samej wody, a my spożywając ją w łatwy sposób rozregulowujemy sobie nasz układ hormonalny i trawienny
  • zabieraj do pracy lunch w słoiku lub wielorazowym pudełku
  • nie wyrzucaj plastików z domu, mając je uczyń je długowiecznymi i wielorazowymi
  • zacznij każdy dzień od przemyślanych zakupów unikając kupowania produktów w foliach i plastikach. W wielu sklepach zmiany na lepsze są już rozpoczęte, korzystaj z wszelkich produktów na wagę, pakując je w papier lub słoik przyniesiony z domu

Zacznij… To nie jest, aż takie trudne…A z każdym dniem stanie się po prostu zwyczajne i jakie dobre dla naszego środowiska.


Bibliografia:
– Will McCallum „Jak zerwać z plastikiem“
– Bea Johnson „Pokochaj swój dom“