Zabawy dla dzieci w wieku 0-12 miesięcy

Kiedy w naszym domu pojawia się dziecko, zmienia się rytm naszego dotychczasowego życia. Jakbyśmy się nie przygotowywali na to nowe rozdanie, to na pewno pojawią się niespodzianki. Podczas jednego ze spotkań z rodziną, która spodziewała się pierwszego dziecka z uśmiechem słuchaliśmy ich planu. Plan był kilkustronnicowy, zawierał w sobie nawet godziny spania oraz czas na zabawę. Tak nowi rodzice próbowali oswoić to co ma przyjść. Podczas naszego kolejnego spotkania już z miesięcznym maleństwem wspólnie wspominaliśmy ich pomysł i razem uśmiechaliśmy się, jak mało realny się on okazał. Dziecko było śpiochem, czasu na zabawę było niewiele w pierwszych tygodniach, gdyż maleństwo głównie jadło, chwilę się uśmiechało, po czym z radością zasypiało na dłuższy czas. Miało inny plan niż rodzice 🙂

Proponowane zabawy wybraliśmy kierując się ich pozytywnym wpływem na stymulowanie rozwoju dzieci. Są to przykłady na miłe spędzenie czasu, jeśli dziecko będzie nimi zainteresowane. Najważniejszy jest bowiem sam kontakt z dzieckiem, przytulanie, łagodne kołysanie i obecność kochających osób.


Zabawy dla dzieci 0-3 miesiąca

  1. Doznania
    Przygotuj kilka miłych w dotyku tkanin: aksamit, łagodne futerka, muślinową pieluszkę. Przeciągnij delikatnie dużym kawałkiem tkaniny po ciele dziecka. Nie spiesz się, obserwuj dziecko, czy jest mu przyjemnie. Im będzie starsze, tym większą radość będzie mu sprawiała ta zabawa, zacznie nie tylko chwytać rączkami tkaninę, ale wybierze swoją ulubioną, która być może ułatwi mu zasypianie.
  2. Czarno na białym
    W pierwszych tygodniach po urodzeniu, dzieci widzą jedynie bardzo konkretne barwy. Czerń, biel i czerwień sa więc dla nich czymś bardzo konkretnym. Kiedy dziecko jest wyspane i najedzone, będzie wyraźnie zainteresowane różnymi przedmiotami w jego otoczeniu. Zawieś nad łóżeczkiem lub ułóż w odpowiedniej dla wzroku dziecka odległości karty z wyraźnymi kształtami w kolorach: biel, czerń i czerwień. Mózg dziecka dozna stymulacji, która jest niesamowicie rozwojowa na tym etapie, zauważ z jakim zainteresowaniem dziecko będzie przyglądało się kartom obrazkowym. Możesz skorzystać też z gotowych i dostępnych w księgarniach publikacji dla tego wieku lub samodzielnie przygotować rysunki. Czas takiej zabawy zależny jest od zainteresowania dziecka. Kiedy zauważysz, że dziecko odwraca główkę nie chcąc już patrzeć na dany przedmiot, oznaczać to może, że się już zmęczyło. Zakończ zabawę przytulaniem i pozwól dziecku odpocząć.
  3. Cienie
    Niemowlęta uwielbiają wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Zgaś górne światło, zapal boczną lampkę. W jej świetle pokazuj dziecku różne kształty wykonane dłońmi, tak by wyświetlały się na pobliskiej ścianie. Opowiedz ciekawą historię zwierzątka, które udało Ci się wytworzyć.


Zabawy dla dzieci 3-6 miesięcy

  1. Piłka
    Przygotuj dużą piłkę, taką którą często używa się w ciąży lub podczas ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Taka piłka przyda Ci się do wielu zabaw przez najbliższe lata. Usiądź z dzieckiem na piłce i kołysz się. Możesz dziecko położyć na piłce i stabilnie je trzymając kołysz piłką, dziecko powinno stopniowo się rozluźniać. To wspaniała zabawa, która stymuluje pozytywnie cały układ nerwowy. Jest bardzo ważnym ćwiczeniem, które nie tylko rozluźnia dziecko, ale pokazuje świat z innej perspektywy, buduje relacje z rodzicem i zaufanie. Możesz położyć dziecko najpierw na brzuszku (zadbaj tylko o odpowiedni czas po posiłku, aby uniknąć ulewania). Połóż rękę na pleckach i bioderkach, unikaj trzymania za nóżki, to niekorzystne dla stawów. Kołysz piłką i obserwuj dziecko. Powinno być zadowolone i stopniowo się rozluźniać. Znamy dzieci z kolkami, które w takiej pozycji zasypiają 🙂  Dając wytchnienie sobie i rodzicom. Podobnie możesz położyć dziecko na pleckach. Korzystaj z tej zabawy tak często, jak to dla Was możliwe. Najważniejsze, by dziecko wyraźnie akceptowało tą zabawę. To taki mindfulness dla pary rodzic-dziecko. Wyraźne obserwowanie dziecka będzie dla Ciebie wskazówką czy ta zabawa jest przez nie lubiana.
  2. W podróży
    Podróż z dzieckiem może być okazją do nowych zabaw. Odradzamy, wręcz negujemy wprowadzanie wszelkich multimediów dzieciom poniżej 2 roku życia. Pomysł na bajki w aucie, zostawmy więc na późniejszy czas. Przygotuj się do podróży. Z małym dzieckiem warto odłożyć w czasie długie trasy, chyba że wybierzesz opcję nocnych przejazdów. Jeśli Twoje dziecko jest ciekawym świata maluchem, a będziesz oczekiwać, że spędzi w foteliku kilka godzin, to będzie to rozczarowanie dla wszystkich podróżujących. Zaplanuj więc częste przerwy i jako priorytet przemieszczenia się ustaw komfort dziecka. Zabierz niewidziane przez nie wcześniej zabawki, książeczki, szeleszczące przedmioty. Podawaj dziecku je po kolei i daj czas na zapoznanie się z nimi. Zanim się obejrzysz czas zleci, a Wy dojedziecie na miejsce.
  3. Wspólne ćwiczenia
    Juz z 3-4 miesięcznym dzieckiem możesz swobodnie przemieszczać się w różne miejsca. Znacie się już całkiem dobrze, wiesz kiedy dziecko będzie zmęczone, a kiedy głodne. Możesz bardziej zadbać o siebie. Może zajęcia jogi i ćwiczenia umożliwiające powrót do formy po porodzie, zainteresują Was oboje? Zabierz dziecko ze sobą na zajęcia dla mam i bobasów. Zobaczys zile radości sprawia mu leżenie na macie i obserwowanie ćwiczącej mamy 🙂


Zabawy dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy

  1. Siedzimy
    Około 5-7 miesiąca dziecko zaczyna samodzielnie siadać. Będzie to inny moment dla każdego maluszka, ważne by siadało samodzielnie. W dawnych latach podpierało się dzieci poduszkami, niestety miało to bardzo negatywny wpływ na samoistnie kształtujące się mięśnie szkieletowe i powodowało wady postawy. Obecnie fizjoterapeuci zalecają naturalne podążanie za możliwościami dziecka. Czyli dziecko siada, dopiero gdy jego kręgosłup jest na to gotowy. Nie przyspieszamy tego w żaden sposób. Podobnie będzie z chodzeniem. Nie prowadzamy dziecka za rączki, powinno rozpocząć chodzenie samodzielnie.
    Kiedy więc maluszek rozpocznie proces siadania, jego spojrzenie na świat diametralnie się zmieni, uzyska nową perspektywę. Będzie wręcz zachwycone 🙂 Zadbaj, by za plecami dziecka znalazło się coś miękkiego, wiele dzieci potrafi odchylać się jeszcze do tyłu, warto więc amortyzować te upadki i chronić głowę. Do repertuaru zabaw włączcie układanki, sortery i wieże. Wszystko co możemy używać siedząc.
  2. Kąpiel
    Wasza kąpiel zyska nowy wymiar, kiedy dziecko usiądzie. Może ona się zdecydowanie przedłużać 🙂  Przygotuj więc nowy repertuar zabaw. Różnokolorowe gąbki, najlepiej naturalne, będą świetnym pomysłem na zabawy w kąpieli. Pokaż dziecku, jak można wyciskać wodą z gąbki, przelewajcie ją wspólnie do różnych pojemniczków. Możecie też chować gąbki, to również jedna z ulubionych zabaw w tym okresie rozwoju
  3. Na dwóch nogach
    Prócz siedzenia, które zapewne jest już opanowane, kolejnym etapem będzie stanie. Najpierw stanie przy meblach, później swobodne chdzenie. Pamiętaj, że każdy taki skok w rozwoju motorycznym, będzie odbijał się w zachowaniu dziecka. I tutaj tak jak zawsze, wszystko zależy od usposobienia dziecka. Niektóre z nich będą niespokojne, nerwowe, będą się wybudzały w nocy odreagowując nowe doświadczenia z minionego dnia. Mogą tez gorzej jeść. Inne zaś mogą nie chcieć spać, gdyż uznają, że szkoda czasu na spanie, skoro umiem chodzić. Jeszcze inne po protu przejdą nad tym do porządku dziennego, czekając na kolejny etap. Możecie umożliwić dziecku samodzielne przemieszczanie się po mieszkaniu bez szkody, dla jego kręgosłupa, dając dziecku mobilne podparcie w postaci dobrze skonstruowanego jeździka. Dziecko może przy nim wstać i przejść tyle kroków ile da radę. Potem samo puści rączki i usiądzie, by odpocząć.

Pamiętajcie, w każdej wspólnej zabawie, najważniejszy jest komfort dziecka. Jeśli widzisz, że dziecko jest radosne i zaciekawione kontynuuj. Jeśli dziecko jest niezainteresowane, poszukaj innej zabawy. Kiedy martwisz się rozwojem dziecka, nie czekaj, skorzystaj z fachowej pomocy psychologa dziecięcego, pediatry lub pedagoga specjalnego.

Każdy dzień jest ważny, szkoda więc tracić wspólne chwile na zamartwianie się. Wyjaśnij i rozwiej swoje wątpliwości, by móc dalej spokojnie towarzyszyć dziecku.

Miłej zabawy 😛